Advent v Německu

Obohaťte si konec roku výletem k našim západním sousedům. Relaxujte, odpočívejte a zamilujte si chvíle nic nedělání. Berte to třeba jako tip na příští předvánoční výlet. Až si budete chtít na chvíli odpočinout od předvánočního shonu, úklidu a pečení cukroví, vydejte se s námi nasát příjemnou atmosféru předvánočního Německa.

A tady je pět zajímavostí o vánočních svátcích v Německu pěkně pohromadě. Skoro budete mít pocit, že čtete o českých Vánocích, jen v mnohem honosnějším balení.

1. Německé Vánoce začínají vlastně už před Vánocemi

V Německu začínají Vánoce adventem. Anebo ještě jinak: začnou vždy až v okamžiku, kdy jako dárek dostanete čokoládový adventní kalendář. Pak už si jen můžete směle užívat všech 24 mini sladkých pokušení. Ale pozor, každý den můžete otevřít jen jedno jediné okénko.

Někteří malí i velcí si své čokoládové adventní kalendáře vyrábějí sami. Zkuste to letos i vy! Čekání na Štědrý den bude rázem mnohem příjemnější. Vždyť malé množství hořké čokolády prospívá vašemu srdci, zlepšuje náladu, zrak, předchází rakovině, prodlužuje život a náležitě vás připraví na hodování o Vánocích.

2. Svatý Mikuláš poráží Santu Clause na celé čáře

Už máte přichystané naleštěné dětské botičky? Že ne? Tak to vám Svatý Mikuláš nebude mít kam o svém svátku – v předvečer 6. prosince schovat všechny ty dobroty a dárky. Pokud namísto leštění botiček dáte přednost třeba dívání se na televizi, ten starý dobrák, Svatý Mikuláš, si dárky bude muset nechat a vy budete jen přemýšlet, co udělat se všemi těmi bramborami, mrkví a uhlím, co vám v botě nechá.

3. A ty nejkrásnější dárky přináší… Ježíšek nebo Vánoční muž?

Když se sejdou děti z různých koutů Německa, často se dohadují, kdo že jim vlastně nosí všechny ty originální dárky pod vánoční stromeček. Zatímco dětem v Bavorku s Bádensko-Württembersku nosí dárky Ježíšek (Christkind), v severních oblastech děti netrpělivě vyhlížejí Vánočního muže (Weihnachtsmann).

Německý Ježíšek přijíždí k dětem opravdu stylově, na rozvoz dárků si rok co rok totiž osedlává neposedný vítr. Vánočního muže si zase děti představují jako staršího pána se zrzavými vlasy a vousy, kterého před zimou chrání dlouhý šedý plášť s kapucí, v ruce drží vánoční stromeček a na rameni se mu houpe obrovský pytel plný dárků. Dříve se tradovalo, že v pytli odnáší neposlušné děti a metlou trestá nevěrné ženy.

4. Když už je řeč o dárcích…

Stejně jako v České republice se i v Německu rozdávají a dostávají dárky 24. prosince. To oceňují hlavně ti nejmenší, protože tento den rodina připravuje jen drobné pohoštění, všem tak zbývá mnohem víc času na rozbalování a radování se z vánočních dárků. 25. prosince pak zůstane spousta času na to, aby se připravila opravdová hostina, kterou si společně užije celá rodina.

Již tradičně nemohou chybět pokrmy z ryb, husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou nebo třeba pěkně propečená klobáska se zelím. A pro ty, kteří milují sladké, je k zakousnutí připravena oblíbená vánoční máslová štóla plná rozinek, mandlí a kandovaného ovoce.

5. Čokoládovému pokušení odolávat nemusíte, zdobení stromečku ano!

Zatímco první vánoční dárky v podobě okének z adventního kalendáře si může každý začít nadělovat už 1. prosince, se zdobením vánočního stromečku (nejčastěji jedličky) svíčkami a barevnými ozdobami je nutné počkat až do 24. prosince. Má to přinejmenším tu výhodu, že pak nemusíte celý prosinec zametat suché jehličí roztroušené po celém bytě.

Německé domácnosti bývají již tradičně dobře pojištěny, neboť malé děti v domě a hořící klasické svíčky na stromku, to často nejde vůbec dohromady. Nejoblíbenější jsou řezané stromky a mnohé rodiny chtějí mít vánoční strom, který si samy vlastnoručně pokácely. Zdobí se i keře a stromy na zahradě.

rnc-logo-color.png

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *